صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
مدیریت شهری
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
دانشجوی برگزیده بخش سیاسی جشنواره نشریات دانشجویی کشور:

قلم دانشجوی اثرگذار امدادگر بحران های رسانه ای

دانشجوی طراز انقلاب اسلامی، فاتح قله های برجسته علمی و عملی است و با بصیرت و شناخت دقیق نیازمندی های کشور در مسیر فتح قله های برجسته علمی و عملی گام برمیدارد. دانشجوی طراز و روشنفکر با قلم آگاهسازانه ی خود در بحران های رسانه ای و جنگ های ترکیبی، همانند یک امدادگر دوره دیده می تواند نجات دهنده ی آسیب پذیران و آسیب دیدگان این فضای بدون مرز باشد.

به گزارش جهانی پرس؛ سیدمحمود کمال آرا دانشجوی برگزیده بخش سیاسی جشنواره نشریات دانشجویی کشور و قائم مقام دبیر انجمن علمی روابط بین الملل دانشگاه شهید بهشتی در یادداشتی ویژگی های ده گانه دانشجوی طراز و اثرگذار در سطح ملی و بین المللی را شامل؛ عامل به تکلیف علمی در فضای رسانه ای، اشراف به تمام سلایق و سطوح جامعه، کلی نگر جهت حل مسائل ملی، پیشتاز در تحقق عدالت اجتماعی، عدم خودبرتربینی و تلاش در جهت وحدت و تقریب، رایزن و واسط علمی فی مابین ملت و دولت، محرک جامعه، فاتح قله های علمی و عملی، مبارز پیشگام در برابر هژمونی فساد و در نهایت بعنوان برگزیده مردم می داند که در ذیل به تفصیل به آن کرده است:
1. دانشجوی طراز انقلاب اسلامی علاوه بر اثرگذاری در محیط دانشگاه، وظیفه ی عمل به تکلیف علمی در فضای رسانه ای را دارد. اگر در تعبیری سیاسی، رسانه را بعنوان میدان سایه در جهت دهی افکار عمومی نام ببریم، بیراهه نگفته ایم. امروز رسانه همانند میدان، نیاز به مقاومت و ایستادگی دارد و این مهم بدون آگاهی سیاسی و علمی امکان ناپذیر است. لذا دانشجوی طراز و روشنفکر با قلم آگاهسازانه ی خود در بحران های رسانه ای و جنگ های ترکیبی، همانند یک امدادگر دوره دیده می تواند نجات دهنده ی آسیب پذیران و آسیب دیدگان این فضای بدون مرز باشد.
2. دانشجوی اثرگذار دانشجویی است که با بکارگیری ابزاری که در اختیار دارد فاصله ی فی مابین ملت و دولت را کاهش دهد. به این معنا که یک دانشجوی فعال رسانه ای هم توانایی مطالبه گری خواسته های مردم از مسئولین را داشته باشد و هم بعنوان یک رایزن و واسطه ی علمی و پژوهشی، می تواند شکاف های موجود در بین این دو مولفه را با بینش و بصیرت بی اثر کرده و تا حد زیادی از بین ببرد.
3. دانشجوی اثرگذار و مطالبه گر، دانشجویی است که تمامی سلیقه ها را به رسمیت بشناسد و مشکلات را از پایین ترین سطح جامعه رصد و بررسی کند تا بتواند ضمن بررسی میدانی، گزارش سیاستی مناسبی را در چارچوب یافته های علمی خود به لاهیه های بالایی منعکس کند. در واقع یک دانشجوی اثرگذار می بایست از پوسته ی خود جدا شود و به آنچه در کلاس های درس یادگرفته بسنده نکند و برای انعکاس آموخته های خود وارد میدان شود.
4. دانشجوی طراز انقلاب اسلامی، کلی نگر است. این بدان معنانیست که به جزئیات جامعه و محیط خود نمی پردازد، بلکه بجای سطحی نگری و مطالبات ناچیز، به آرمان های بزرگ و نتایج ملی و جهانی می اندیشد. دانشجوی فعال در سطح یک دانشکده و یا یک دانشگاه شاید به برخی نتایج دسترسی پیدا کند اما پیشرفت وحل مسائل ملی را در گرو اندیشیدن در سطوح ملی می داند.
5. دانشجوی اثرگذار دانشجویی است که خصوصیات ممتازی در عدالت اجتماعی دارد. حال این مهم چه در سطح علمی و آموزشی که در آن ایفاء نقش می کند قابل بررسی و اعمال اثر می باشد و چه در محیطی خارج از دانشگاه و یا فضای آموزشی قابل کنش و اثرگذاری است. پر واضح است در رویدادهای حساسی که در دهه های اخیر چه در موضوعات داخلی و چه در موضوعات منطقه ای و جهانی شاهد بوده ایم، زمانی گوش رسانه ها و به تبع آن سیاستمداران و سیاست نویسان تیز شده است که دانشجویان در صف اول حمایتی برای تحقق عدالت ایستاده اند.
6. دانشجوی طراز انقلاب اسلامی، دانشجویی است که ضمن تقویت عقاید خود، هیچگاه وحدت و تقریب را در موضوعات دینی فراموش نکند. خودبرتربینی و نگاهی آپارتاید به سایر اقشار، تشکل ها، جناح ها و دیگر عناصر فعال در جامعه باعث می شود تا دانشجو خود را از اثرگذاری مضاعف و بی حد و مرز محروم سازد. لذا تقوا و جهان بینی، مرزهای ماموریت دانشجو را از کلاس درس به پهنای سایر ملل می رساند.
7. دانشجوی اثرگذار دانشجوی محرک می باشد. دانشجوی محرک با استدلال و منطق و همچنین امید و نشاط برای اصلاح امور و رفع مشکلات در فضای اجرایی و رسانه ای قدم می گذارد و پیگیر نفوذ عقلانیت در روند اجرایی کشور است. دانشجوی مایوس و ناامید، عنصری غافل و در مواقعی هزینه ساز می باشد. از این جهت که هم ناامیدی در جامعه تزریق کرده و در جریان های اجتماعی هزینه تراشی می کند و از همه مهمتر از ظرفیت بی بدیل خود برای تحول و حرکت به سمت پیشرفت غفلت کرده است.
8. دانشجوی طراز انقلاب اسلامی، فاتح قله های برجسته علمی و عملی است. دانشجوی طراز انقلاب اسلامی با بصیرت و شناخت نیازمندی های کشور، در مسیر فتح قله های برجسته علمی و عملی گام  برمیدارد. هرچند باید در نظر داشت که در فتح قله های علمی و عملی، یک هوشیاری و حساسیتی نهفته که اگر کمی لغزش در نگرش آن ایجاد شود امکان سقوط بجای صعود وجود دارد. لذ دانشجوی طراز انقلاب اسلامی وظیفه ی موضع گیری بجا و بموقع در ماموریت های علمی و عملی را دارد.
9. دانشجوی اثرگذار دانشجویی است که خود را برگزیده مردم بداند. دانشجوی اثرگذار باید بدرستی از آنچه که در اختیارش گذارده شده بهره ببرد و سرمایه ی ملی را که از وجود مردم به او رسیده در جهت حل مسائل کشور بکارگیرد. دانشجو نماینده مردم در سطوح علمی و عملی جامعه است و او می تواند با اثرگذاری در سیاست گذاری کلان کشور و ترسیم وظایف آینده مسئولین بر اساس مطالبات عمومی، آینده روشنی را برای موکلین خود فراهم نماید.
10. دانشجو طراز انقلاب اسلامی، مبارز پیشگام در برابر هژمون فساد است. دانشجوی طراز انقلاب اسلامی و نیز تشکل های دانشجویی و همینطور رسانه های دانشجویی، نقطه کانونی مبارزه در برابر هژمون فساد هستند. دانشجویی که برای فسادستیزی کنشی نداشته باشد، پیشگامی خود را در سایر مطالبات عمومی از دست می دهد و بدنه ی جامعه او را در سایر صفوف مطالبه گری نخواهد پذیرفت. دانشجوی طراز انقلاب اسلامی امنیت و عزت اجتماعی را در گرو ایستادگی و فروپاشی هژمونی فساد می نگرد.
انتهای پیام/.

 

شناسنامه


کدخبر: ۳۵۹۷۹۲
تاریخ: ۱۴۰۳/۲/۲۶     ساعت: ۱۳ : ۴۰
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۳ يکشنبه ۶ خرداد
  • ١٨ ذو القعده ١٤٤٥
  • May 26 2024