صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
بین الملل
فرهنگی هنری
اجتماعی اقتصادی
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران:

در پسا تحریم باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان تهران اظهار داشت: پس از رفع تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی، فرصتها و تهدیدها را پیش رو داریم که باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و از فرصتها بهترین استفاده را ببریم و خود را برای مواردی همچون ارزان یا گران شدن ارز آماده کنیم.

به گزارش جهانی خبر،‌ حمید رضا خانپور در نخستین سمینار "به سوی جهانی شدن در پساتحریم" با بیان اینکه برجام باید آغازگر اصلاح زیرساخت های اساسی در صنعت و واردات مواد اولیه با کیفیت ارزان قیمت به کشور باشد، بیان داشت: در دوران پساتحریم به جای واردات بی رویه و انبوه کالا به کشور باید تکنولوژی و مواد اولیه با کیفیت مورد نیاز بنگاه های اقتصادی تولیدی وارد شود و به رونق اشتغال و تولید بینجامد و واقعاً کارخانه تولیدی باشند نه مونتاژ کاری.
وی به گفته ی وی در شرایط پسا تحریم می توان با تدبیر و برنامه ریزی اصولی تحولی عظیمی در اقتصاد کشور به وجود می آورد و گام های موثری در معیشت مردم برداشت.
مدیرکل استان تهران  با تأکید بر رقابت پذیر شدن کشور در برابر ورود برندهای بزرگ و معتبر با حذف تحریم‌ها، افزود:  پسا تحریم، گشودن روزنه‌های استراتژیک در صنایع است و صنایع جدید به آموزش های جدید، آموزش های جدید به استانداردهای جدید و به دنبال آن مهارت‌های جدید نیاز دارد، لذا باید کمک کنیم که واحدهای تولیدی دچار بحران و ورشکستگی نشوند.
وی خاطرنشان نمود: باید با برنامه‌ریزی و اطلاع رسانی مناسب به واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی در زمینه آموزش های مهارتی و پر کردن حلقه مفقوده بین صنعت، دانشگاه و اشتغال پایدار، زمینه ایجاد فرصتهای شغلی برای جوانان جویای کار و دانش‌ آموختگان را فراهم کنیم و تربیت نیروهای انسانی ماهر و متخصص را جزو اولویتهای کار خود قرار دهیم.
خانپور با اشاره به وجود چهار میلیون و 700 هزار دانشجوی آماده ورود به بازار کار اظهار کرد: سالانه حدود 900 هزار نفر از این تعداد وارد گردونه بازار کار می شوند که 10 درصد آنها شاغل شده و ارتقای مهارت می یابند و 10 درصد دیگر در دستگاه ها و شرکت های دولتی جذب و مشغول کار می‌شوند و ما بقی باید با آموزش های مهارتی به کارآفرین در جامعه تبدیل شوند.
وی در ادامه تصریح نمود: متاسفانه بسیاری از فارغ التحصیلانی که وارد بازار کار می شوند تنها علوم نظری را فرا می گیرند و فن بازار برای تطبیق خود با نیازهای بازار را نمی آموزند، در حالی که افرادی که علوم نظری را با علوم مهارتی تطبیق داده اند خروجی اثربخشی در بازار کار داشته و زمینه اشتغال مولد و پایدار خود برای فراهم کرده اند.
مدیرکل استان تهران  بر لزوم تربیت نیروهای خلاق و کارآفرین تاکید کرد و گفت: ترویج فرهنگ مدرک گرایی موجب شد تا بسیاری از جوانان بدون هدف به سراغ رشته‌هایی بروند که تناسبی با بازار کار نداشت.

*  نیروهای متخصص و ماهر حلقه مفقوده اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان
مهدی برآسود، دبیر اجرایی سمینار به سوی جهانی شدن نیز در سخنانی اظهار کرد: در حال حاضر از لحاظ دیپلماسی سیاسی پیشرفت کرده ایم و نتایج آن را هم در تبدیل برجام به فرجام دیدیم، ولی آیا در دیپلماسی تجاری هم چنین قدرتی داریم؟
مدیر مجتمع آموزشی فنی و حرفه ای عصر شبکه افزود: مهمترین هدف ما از برگزاری چنین همایشی این بود که نشان دهیم پس از برداشته شدن تحریم‌ها، صنعتگران، تجّار و تولیدکنندگان ما به چه طریقی با دنیای خارج ارتباط برقرار خواهند کرد.
وی ادامه داد: در حال حاضر کشور در سه بخش تکنولوژی، سرمایه و مدیریت با ضعف و کمبود مواجه است و امیدواریم که برگزاری این همایش نقاط ضعف مدیریت را پوشش دهد و مدیران کشور را تبدیل به مدیرانی توانمند و کارآمد کند که کمبود سرمایه‌ها را جبران و از سرمایه گذاری خارجی بهره برداری مطلوبی می کنند.
برآسود با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان اظهار کرد: حلقه مفقوده اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان، اقتصاد مهارتی است و کمبود نیروهای متخصص و ماهر باید جبران شود.
به گفته دبیر اجرایی سمینار در طول پنج سال گذشته موضوع مهارت توسط سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به شدت پر رنگ و دوره‌های پیشرفته مدیریت در فنی و حرفه‌ای برگزار شد.
شایان ذکر است نخستین سمینار کاربردی به سوی جهانی شدن با عنوان چالش های پساتحریم، به مدت چهار روز در روزهای ۲۷و۲۸دی ماه و 4 و 5بهمن ماه سال جاری در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
 

 

شناسنامه


کدخبر: ۸۸۰۱۳
تاریخ: ۱۳۹۴/۱۰/۲۸     ساعت: ۱۱ : ۵۵
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اجتماعی اقتصادی       زیرسرویس: اجتماعی اقتصادی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۶ دوشنبه ۴ ارديبهشت
  • ٢٧ رجب ١٤٣٨
  • Apr 24 2017