صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

کمترین قیمت یک ماه اخیر سکه رقم خورد / نوسانات جزئی دلار

دلار نوسانات کمی داشت، ولی نرخ در معاملات پوند راه صعودی را با سرعت قابل‌توجهی در پیش گرفت.

در بازار سکه تمام نیز این فلز گرانبها از مرز 4 میلیون تومانی پایین رفت. روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی 16 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 3 میلیون و 990 هزار تومان رسید. در بازار ارز، پوند 600 تومان افزایش نرخ را ثبت کرد و روی عدد 14 هزار و 600 تومان قرار گرفت. دلیل نوسانات نامتعارف نسبت به میزان تغییرات هفته‌های اخیر در بازار پوند و سکه را باید در تحولات بازارهای جهانی جست‌وجو کرد؛ تقویت نرخ برابری پوند در برابر دلار عاملی بود که موجب شد بهای ارز اروپایی در بازار داخلی نیز افزایش پیدا کند.

seke123.jpg

از آن سو، نزول طلای جهانی به زیر مرز هزار و 500 دلاری و پایان کار هفتگی بر نقطه هزار و 488 دلاری متغیری بود که خریداران بازار سکه را عقب راند و بر جمعیت فروشندگان افزود. در این میان، افزایش نرخ دلار کمی از افت بیشتر سکه جلوگیری کرد. دیروز دلار 15 تومان رشد را به ثبت رساند و به نرخ 11 هزار و 475 تومان رسید. البته میزان نوسان شاخص ارزی به اندازه‌ای محدود بود که می‌توان گفت معامله‌گران این ارز بی‌توجه به این اتفاقات در حجم خرید و فروش‌های خود تغییر خاصی را به وجود نیاوردند.

تقویت پوند به بازار داخلی رسید

روز شنبه، تنها بهای یک ارز در بازار داخلی افزایش قابل‌توجهی را تجربه کرد و آن هم پوند انگلیس بود. دیروز بهای این ارز اروپایی بیش از 4 درصد رشد کرد و توانست به بالای مرز 14 هزار و 500 تومانی قدم بگذارد. دلیل اصلی افزایش، تقویت بهای پوند در بازارهای جهانی در برابر دلار بود که حدود 5/ 3 درصد بود. آخر وقت روز جمعه، ارزش هر پوند در برابر دلار در بازارهای جهانی 264/ 1 بود. این در حالی بود که این مقدار برای چهارشنبه بعدازظهر 220/ 1 بود.

اگر نرخ دلار بازار داخلی را در ارزش برابری پوند ضرب کنیم، به نرخ 14 هزار و 500 تومان می‌رسیم؛ این موضوع نشان می‌دهد که بازار داخلی کمی بیشتر به تقویت بهای پوند در بازارهای جهانی واکنش نشان داده است و تحت تاثیر آن ممکن است روز یکشنبه (امروز) کمی شاهد افت نرخ این ارز باشیم. البته در صورتی که نرخ دلار در بازار فردوسی رشد کند، نرخ پوند نیز به رشد خود ادامه خواهد داد.

برخی تحلیلگران بازارهای جهانی دلیل تقویت پوند را اظهارنظر طرف اروپایی در مذاکرات برگزیت عنوان کردند. به گزارش خبرگزاری مهر، پس از اینکه در پایان مذاکرات لحظه آخری برگزیت، بین انگلیس و اتحادیه اروپا، سخنگوی طرف اروپایی، مذاکرات را سازنده توصیف کرد، نرخ پوند انگلیس در برابر دلار امریکا جهش کرد. روز شنبه (دیروز)، اثر این اتفاق به بازار داخلی رسید.

با این حال معامله‌گران بازار ارز تضعیف ارزش دلار در بازارهای جهانی را جدی نگرفتند و نرخ این ارز در بازار داخلی تقویت شد. به گفته فعالان، به‌طور سنتی ارزش دلار در بازار داخلی بیشتر با نوسانات نرخ حواله درهم هماهنگ می‌شود و از آن جا که دیروز حواله درهم کمی افزایشی بود، نرخ دلار نیز در بازار تهران افزایشی شد. البته این افزایش به اندازه‌ای نبود که انتظارات بازیگران را دچار تغییر بنیادی کند، چرا که نرخ همچنان زیر مرز 11 هزار و 500 تومانی باقی مانده بود.

کمترین نرخ یک ماه اخیر سکه

روز گذشته، سکه یک بار دیگر از کانال 4 میلیون تومانی پایین‌تر رفت. در نخستین روز هفته، فلز گرانبهای داخلی از همان ابتدای روز تمایلات کاهشی را به واسطه نزول بهای اونس از خود نشان داد و در نهایت روی عدد 3 میلیون و 990 هزار تومان به کار خود پایان داد. فلز گرانبهای داخلی یک بار دیگر در هفته گذشته (روز یکشنبه) از مرز 4 میلیون تومانی پایین رفته بود ولی در آن مقطع زمانی روی عدد 3 میلیون و 995 هزار تومانی متوقف شده بود و در این شرایط نرخ بسته شده ابتدای هفته را می‌توان کمترین نرخ از تاریخ 24 شهریور در نظر گرفت. سکه روز 24 شهریور روی عدد 3 میلیون و 980 هزار تومان به کار خود پایان داد.

 

منبع: گسترش نیوز/دنیای اقتصاد

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۰۵۲۸
تاریخ: ۱۳۹۸/۷/۲۱     ساعت: ۸ : ۳۳
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اقتصادی       زیرسرویس: اقتصادی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۹ آبان
  • ٢٢ ربيع الاول ١٤٤١
  • Nov 20 2019