صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

دلار آرام گرفت! / کاهش ارزش سکه در بازار

دلار که آذرماه را با سه افزایش پیاپی آغاز کرده بود، در روز پنجم این ماه آرام‌تر شد.

روز سه‌شنبه، شاخص ارزی شروع افزایشی ملایمی داشت؛ ولی خیلی زود مشخص شد که روند بازار با روزهای پیشین متفاوت است.حدود ساعت 11 صبح در بازار ارز بیشتر معامله‌گران تمایل داشتند دلار خود را در محدوده 12 هزار و 400 تومانی به فروش برسانند که بیش از 40 تومان بیشتر از نرخ بسته‌شده روز دوشنبه بود.

dollarr.jpg

نخستین کاهش دلار در آذرماه

با این حال، کمتر معامله‌گری حاضر به خرید ارز در این قیمت‌ها بود و نرخ به‌تدریج شروع به پایین آمدن کرد، در ابتدا وارد محدوده 12 هزار و 300 تومانی شد و در اواخر روز گزارش می‌شد که می‌توان دلار را در بازار در محدوده 12 هزار و 200 تومانی تایید کرد.ساعت 4 بعدازظهر دیروز هر دلار بر اساس گفته‌های معامله‌گران با نرخ 12 هزار و 290 تومان به فروش می‌رسید که 70تومان کمتر از روز دوشنبه بود. این نخستین افت دلار در سومین ماه پاییز بود و موجب شد که کمی انتظارات و جو افزایشی حاکم بر بازار تعدیل شود. در این مسیر افزایشی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند تا زمانی که مرز مقاومتی 12 هزار و 500 تومانی شکسته نشود، باید در خرید ارز احتیاط کنند؛ گروه دیگری نیز از افزایشی‌ها عنوان می‌کنند، جنس صعود اخیر دلار با گذشته تفاوت دارد؛ از نظر این گروه بازار با اصلاح‌های متوالی مسیر افزایشی را به آرامی طی خواهد کرد. این در حالی است که کاهشی‌های بازار اعتقاد دارند، حتی اگر افزایش قیمتی رخ دهد، به‌صورت موقت خواهد بود و روند بازار در سه ماه انتهایی سال بار دیگر بیشتر به کام فروشندگان خواهد بود. از نظر این دسته، بازار ممکن است تحت‌تاثیر تقاضاهای سنتی آذرماه کمی رشد کند، ولی با توجه به ضعف کلی تقاضا در زمستان سمت و سوی آن تغییر خواهد کرد.رئیس‌کل بانک مرکزی نیز دو روز پیش در یادداشتی به نوعی نوسانات روزهای اخیر را فصلی دانست و آن را به رفتار صادرکنندگانی نسبت داد که به دنبال عرضه ارز در قیمت‌های بالاتر در این مقطع از سال هستند. در روزی که دلار رویه افزایشی خاصی نداشت و نخستین کاهش آذرماهی را تجربه می‌کرد، سکه تمام بهار آزادی نیز دیگر دلیلی برای افزایش برای خود نمی‌دید، خصوصا آنکه بهای طلای جهانی نیز دیروز حداقل تا ساعت 4 بعدازظهر افزایشی نبود. در چنین روزی سکه تمام بهار آزادی 60 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 4 میلیون و 250 هزار تومان رسید. افت سکه در شرایطی صورت گرفت که در روز دوشنبه به تنهایی 100 هزار تومان رشد نرخ را تجربه کرده و به بالاترین نرخ 4 ماهه رسیده بود. از این جهت، عقبگرد روز سه‌شنبه تا حدی موجب شد که انتظارات افزایشی معامله‌گران تعدیل شود.

 چرا نرخ دلار افت کرد؟

رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی عنوان کرد، آنچه که این روزها در بازار ارز می‌بینیم عمدتا ناشی از نحوه عملکرد برخی از صادرکنندگانی است که به سبب جو روانی ناشی از افزایش نرخ بنزین و حوادث بعد از آن و شروع تسویه‌حساب‌های تجار با خارجیان در پایان سال میلادی، تلاش می‌کنند با تعلل، ارزهای صادراتی خود را با نرخ‌هایی بالاتر عرضه کنند. همتی در بخشی دیگر از پیام خود به این موضوع اشاره کرد که به خاطر اعلام نرخ‌های غیرواقعی، تقاضای زیادی حتی برای نرخ‌های کمتر از آن وجود ندارد. براساس صحبت‌های رئیس‌کل می‌توان نتیجه گرفت که افزایش روزهای قبل دلار طبیعی نبوده است و از سوی عوامل بنیادی حمایت نمی‌شده است. در نتیجه این گزاره، طبیعی بود که نرخ دلار مسیر افزایشی را ادامه ندهد و جاده کاهشی را برای حرکت خود انتخاب کند. با این حال، اگر واقعا صادرکنندگان تصمیم گرفته باشند در روند عرضه ارز خود مانند گذشته عمل نکنند، به چه دلیل نرخ دلار در روز سه‌شنبه افت کرد؟ رئیس‌کل در بخش دیگری از پیام خود پاسخی برای این سوال دارد، چراکه عنوان کرده است، بانک مرکزی در این مواقع همان‌گونه که درحال‌حاضر درحال انجام است، با حضور پرقدرت در بازار حواله‌ای ارز، عدم تعادل‌های مقطعی را مرتفع و تعادل مبتنی بر متغیرهای واقعی را همانند بازار اسکناس به بازار حواله برمی‌گرداند. در واقع اگر صادرکنندگان وظیفه عرضه ارز را به دوش نمی‌گیرند، خود بانک مرکزی به واسطه اهمیتی که بازار ارز برای او دارد، ممکن است با قدرت بیشتری در سمت عرضه معاملات قرار گرفته باشد و از این طریق راه افزایشی دلار را کج و کاهشی کرده باشد. در واقع پیام بازارساز به معامله‌گران آن است که اجازه نخواهد داد نرخ دچار شوک‌های افزایشی شود و هر زمان بازار از تعادل خارج شود، خود به‌صورت فعال‌تر وارد بازار خواهد شد. همتی در بخشی دیگر از پیام خود می‌گوید: بارها تاکید کرده‌ام که بانک مرکزی برای تداوم ثبات نسبی بازار ارز اهمیت ویژه‌ای قائل است. آنچه از معاملات کف بازار مشخص بود، میزان اسکناس دلار و یورو در بازار بیشتر از روزهای قبل بود و معامله‌گران راحت‌تر از قبل حاضر به فروش بودند. یکی از نشانه‌های مهم که خبر از افزایش حجم اسکناس ارزی در بازار داخلی می‌داد، بالا بودن نرخ حواله درهم نسبت به نرخ دلار در مقاطعی از روز در بازار داخلی بود. به‌عنوان مثال، در مقطعی از روز ارزش حواله درهم بالای 3 هزار و 380 تومان بود که دلار معادل آن بالای 12 هزار و 400 تومان بود. با این حال، در همان زمان در بازار داخلی دلار را می‌شد در کف بازار با نرخ 12 هزار و 350 تا 12 هزار و 360 تومان تهیه کرد. نکته‌ای که در این میان باید اشاره کرد اینکه افراد عادی مسلما برای تهیه دلار به سختی می‌توانند با قیمت‌های کف بازار خرید کنند؛ چراکه صرافی‌ها و واسطه‌ها برای تحویل دلار به آنها سهمی را برای خود قائل می‌شوند.

تاکتیک بازارساز برای کاهش دلار

یکی از تاکتیک‌های جالبی که دیروز بازارساز ارزی برای مدیریت نوسان و کاهش نرخ دلار در بازار آزاد مورد استفاده قرار داد، بالا بردن نرخ دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی بود. حدود ساعت 3 بعدازظهر دیروز ارزش دلار بر تابلوی صرافی ملی 12 هزار و 350 تومان درج شده بود که افزایشی 300 تومانی را نسبت به نرخ این صرافی در روز دوشنبه نشان می‌داد. به گفته فعالان، این سیاست جسورانه یکی از عواملی بود که در کاهش نرخ بازار آزاد نقش داشت، چراکه موجب می‌شد تقاضای کاذب از بازار آزاد خارج شود و هم‌زمان نشان می‌داد از چنان اعتماد‌به‌نفسی برخوردار است که خود از بالا بردن نرخ در هراس نیست. جالب آن بود که واکنش معامله‌گران بازار آزاد به افزایش یکباره 200 تومانی نرخ دلار صرافی ملی، قرار گرفتن در موقعیت فروش بود. جالب آن بود که در ساعات انتهایی روز حتی نرخ دلار در بازار آزاد به زیر نرخ صرافی‌های دولتی رفته بود. همچنین دیروز بر اساس گزارش برخی خبرگزاری‌ها نرخ ارز مسافرتی نیز افزایش یافت. به‌عنوان مثال، بر اساس گزارش خبرگزاری «ایسنا» نرخ ارز مسافرتی نسبت به روز دوشنبه 300 تومان افزایش یافت و هر یورو مسافرتی حدود 13 هزار و 800 تومان برای مسافران قیمت‌گذاری شد که بالاتر از نرخ صرافی‌هاست. در بانک‌ها نیز نرخ خرید دلار و یورو افزایش داشت و هر دلار 12 هزار و 23 تومان و هر یورو 13 هزار و 278 تومان از مشتریان خریداری شده است.

 

منبع: گسترش نیوز/دنیای اقتصاد

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۰۸۱۸
تاریخ: ۱۳۹۸/۹/۶     ساعت: ۱۰ : ۱۳
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اقتصادی       زیرسرویس: اقتصادی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ شنبه ۲۳ آذر
  • ١٦ ربيع الثاني ١٤٤١
  • Dec 14 2019