صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
مدیریت شهری
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش

آیا دستکاری در ظاهر وسیله نقلیه ، مجاز است ؟

رییس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ در برنامه شهر امن گفت: پلیس و مردم نیز مکلف و ملزم به اجرای قوانین مصوب هستند

به گزارش جهانی پرس از مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ سرهنگ علی اصغر شریفی صبح امروز در برنامه زنده شهر امن در استودیو پلیس پایتخت که از شبکه پنج سیما پخش می شد حضور یافت و در خصوص نقص فنی موثر توضیح داد .
سرهنگ شریفی گفت: مجاز و یا غیر مجاز بودن دستکاری در سیستم های خودرویی ، توسط قانون مشخص شده است . قانونگذار در این خصوص در ماده 10 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی به صراحت اشاره داشته که چنانچه وسیله نقلیه دارای عیب و نقص فنی موثر باشد و احتمال ایجاد خطر یا وقوع تصادف در آن محتمل باشد ، آن وسیله نقلیه حق تردد در معابر را ندارد و باید به تعمیرگاه اعزام و رفع نقص نماید .
وی افزود : این قوانین در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است و پلیس و مردم نیز مکلف و ملزم به اجرای آن هستند . 
سرهنگ شریفی گفت : در ماده 2 آیین نامه اجرایی بند الف ماده 10 همین قانون آمده است : ماموران راهنمایی و رانندگی در صورتی که عیب و نقص فنی موثر را در خودرویی ببینند " موظف " می باشند از تردد وسیله نقلیه جلوگیری کرده و خودرو را به تعمیرگاه اعزام نمایند و بعد از آنکه به تعمیرگاه رفت و رفع نقص گردید می تواند در سطح معابر تردد نماید .
رییس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ بیان داشت : در جدول تخلفات رانندگی هم به این موضوع اشاره دارد که اگر وسیله نقلیه ای نقص فنی داشته باشد (مانند نقص در سیستم روشنایی ) اگر وسیله نقلیه شخصی باشد 3 نمره منفی و اگر عمومی باشد 6 نمره منفی به آن تعلق می گیرد .
وی گفت : تغییر در شکل ظاهری خودرو مانند تغییر در اگزوز ، نصب بوق هایی با صدای بلند وشیپوری ، نصب سیستم های صوتی و تقویت کننده های مختلف در سیستم موتور ، و تغییر در ارتفاع وسیله نقلیه و... جزء نقص فنی محسوب می شود و تخلف است . 
سرهنگ شریفی گفت : برخی از رانندگان با انجام هزینه های هنگفت اقدام به نصب سیستم های صوتی قوی با صدای بلند جهت افزایش صدای پخش خودرو می کنند تا بتوانند موزیک را با صدای بلندتری گوش دهند . این در حالی است که می بایست صدای سیستم پخش در قالب و چهار چوب همان خودرو باشد و صدای آن نباید آزار دهنده و از خودرو بیرون برود و نباید برای عابرین و دیگر کاربران ترافیکی ایجاد مزاحمت نماید . 
وی ادامه داد : هر نوع نقصان و یا تغییر در وسیله نقلیه چه از نظر ظاهر و چه از نظر موتوری و فنی که از استاندارد کارخانه خارج گردد و موجب کاهش ضریب ایمنی خودرو و افزایش گازهای آلاینده و آلودگی صوتی گردد جزء موارد نقص فنی موثر محسوب و وسیله نقلیه حتما توقیف و از ادامه حرکت آن جلوگیری بعمل می آید . 
سرهنگ شریفی گفت : وقتی سخن از نقص فنی موثر به میان می آید منظور نقص فنی موثر در تصادفات می باشد چرا که ایمنی وسیله نقلیه کاهش می یابد و جان راننده ، سرنشینان و دیگر کاربران ترافیکی را به خطر می اندازد .

شناسنامه


کدخبر: ۳۶۳۱۶۲
تاریخ: ۱۴۰۳/۳/۱۹     ساعت: ۱۶ : ۵
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اجتماعی       زیرسرویس: اجتماعی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۳ سه شنبه ۵ تير
  • ١٨ ذو الحجه ١٤٤٥
  • Jun 25 2024