صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

سه گانه موسیقی اکبر ایرانی قمی منتشر شد

سه کتاب «موسیقی و اندیشه‌ها»، «نقد خنیاگری» و «دیدگاه پنجم» تالیف دکتر اکبر ایرانی قمی با ویراستاری و طرح جلد جدید از سوی سوره مهر منتشر شد.

به گزارش جهانی خبر از پایگاه خبری حوزه هنری، کتاب «موسیقی و اندیشه‌ها» تحقیقی است روی پنج رساله فقهی که از میان ده‌ها رساله فقهی دیگر انتخاب شده است.

در این کتاب موسیقی در آغاز دورۀ اسلامی با توجه به پیشینۀ هنر در عصر جاهلی و نوع برخورد و مواجهۀ اسلام با پدیدۀ جاهلی و بررسی تاریخی آیات و احادیث پیامبر اسلام (ص) پژوهش شده و نشان داده شده که اساساً موسیقی در یک فضای سیاسی در صدر اسلام مورد بهره برداری مشرکان قرار می‌گرفت تا با موسیقی نگذارند مردم به اسلام ایمان بیاورند که مواجهۀ به موقع پیامبر اعظم با آنان موجب شد که به اهداف خود نرسند.

ایرانی قمی در دو کتاب «نقد خنیاگری»؛ هشت گفتار پیرامون حقیقت موسیقی غنایی و «دیدگاه پنجم»؛ بررسی مبانی موسیقی از دیدگاه‌های فقهی، عرفانی، فلسفی و مقامی، تاریخ موسیقی را از پیش از دوره جاهلیت تا اوائل عباسیان مورد بررسی قرار داده و دیدگاه‌های مختلف و سماع در تصوف و عرفان را بسط داده و به نظرات فلاسفه اشاراتی کرده و نظرات فقهی و کتاب‌هایی که در این زمینه نوشته شده را مورد نقد و بررسی قرار داده است.

شناسنامه


کدخبر: ۲۲۰۳۸۸
تاریخ: ۱۳۹۸/۳/۱۸     ساعت: ۹ : ۳۸
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: هنر و اندیشه       زیرسرویس: هنر و اندیشه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ سه شنبه ۴ تير
  • ٢١ شوال ١٤٤٠
  • Jun 25 2019