صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
مدیریت شهری
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش

برگزاری اختتامیه نخستین جشنواره شعر عربی با عنوان طوفان القوافی

اختتامیه نخستین جشنواره شعر عربی با عنوان طوفان القوافی در سالن اجتماعات دانشکده ادبیات دانشگاه بصره با تجلیل از برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به گزارش جهانی پرس، در این مراسم که به همت مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری و مرکز فرهنگی اسلامی جنوب عراق برگزار شد، محمد مهدی دادمان رئیس حوزه هنری، میلاد عرفان پور رئیس مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری و علی داوودی شاعر به همراه مسئولین کنسول ایران در بصره و برخی اساتید دانشگاه این استان عراق حضور داشتند.
در ابتدای این مراسم شیخ رعد الباهی، رئیس مرکز جنوب الثقافی در گزارشی به مشارکت بالای 240 شعر از سوی 151 شاعر از 17 کشور چون عراق، ایران، عربستان سعودی، لبنان، عمان، مصر، مغرب، لیبی، نیجریه و حتی استرالیا اشاره کرد.
وی در ادامه در سخنانی با اشاره به دو آیه  «وأعدوا لهم ما استطعتم من قوة...» و آیه «قَاتِلُوهُمْ یُعَذِّبْهُمُ اللَّهُ بِأَیْدِیکُمْ...» و شرح این دو آیه مبنی بر آمادگی برای مواجهه با دشمن و اذن قتال و جنگ از سوی خداوند گفت: امروز دشمن در رژیم صهیونیستی متمثل شده است که حملاتش را بر ضد غزه مقاوم ادامه می دهد.
شیخ رعد الباهلی با اشاره به حمایت های آزادی خواهان جهان از مردم غزه افزود: آزادی خواهان جهان برخی در میدان جنگ و برخی در دیگر میدان‌ها از این مردم مظلوم در غزه حمایت می‌کنند؛ برخی از آنان با گلوهای صادق و برخی با تحریم تولیدات و کالاهای صهیونیستی به داد مردم غزه رسیده‌اند.
وی با تاکید بر مساله حمایت از مستضعفان در اسلام، تشریح کرد: هر کس به داد مستضعفان جهان نرسد خیانت کرده و دچار بیچارگی و خذلان می‌شود؛ لذا آنچه که امروز در جهان می‌بینیم حرکات دینی، شرعی و اخلاقی است.
رئیس مرکز فرهنگی جنوب در بصره، با اشاره به برگزاری جشنواره شعر طوفان القوافی، افزود: این اشعاری که به جشنواره ارسال شده در راستای همان آیه 69 سوره انفال و آماده شدن برای نبرد و مواجهه با دشمن در میدان جنگ است.
در ادامه این مراسم محمد الاعاجیبی  شاعر اهل بصره، به شعر خوانی پرداخت که مورد استقبال شدید حضار قرار گرفت.
پس از آن ثامر الوندی رئیس هیئت داوران بیانیه داوران نخستین دوره جشنواره طوفان القوافی را قرائت کرد. در این بیانیه با اشاره به اینکه شعر در طول تاریخ یار مظلومان و مدافع آنان بوده آمده است: امروز و به طریقی دیگر و در موضوعی که جهانیان را از نظر معنوی به هم وصل کرده است با کلمه و شعر به یاری برادران مان در فلسطین شتافته‌ایم. امروز در بصره گرد هم آمده ایم تا جنایت قرن را با ندای شعر و ادب ثبت کنیم همانگونه که شاعران در طول قرن ها چنین کرده اند.
در ادامه برگزار کنندگان جشنواره از داوران این جشنواره اساتید ثامر الوندی از عراق، عمار جماعی از تونس، راتب سکر از سوریه، حسن حمید از فلسطین، عباس حزباوی از ایران، عباس فتونی از لبنان و عقیل اللواتی از عمان تقدیر کردند.
پس از آن سه برگزیده این جشنواره در دو بخش شعر فصیح و شعر شعبی معرفی شدند که در بخش شعر فصیح نفر اول کریم الناصری از عراق بود و نفر اول در بخش شعر شعبی عماد غراوی از ایران و استان خوزستان بود.
نفرات دوم و سوم در بخش شعر فصیح به ترتیب مجتبی التتان از بحرین و ممدوح علی سلیم از سوریه بودند و در بخش شعر شعبی نیز نفرات دوم و سوم به ترتیب آقایان اسامه خلیفه از یمن و محمد غزال الکثیری از تونس بودند.
همچنین در این مراسم از شعرای بصرافی محمد الاعاجیبی و رفعت الصافی و همچنین از هنرمند تجسمی خانم الموسوی تشکر و تقدیر به عمل آوردند.

شناسنامه


کدخبر: ۳۵۹۷۲۷
تاریخ: ۱۴۰۳/۲/۲۲     ساعت: ۱۴ : ۵۸
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: هنر و اندیشه       زیرسرویس: هنر و اندیشه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۳ يکشنبه ۶ خرداد
  • ١٨ ذو القعده ١٤٤٥
  • May 26 2024