صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
مدیریت شهری
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش

«حکیم عمر خیام نیشابوری» شاعری ایرانی به وسعت جهانی

برنامه «پارسی گویان» پنج شنبه ها ساعت ۱۵:۳۰ از رادیو ایران پخش می شود.

به گزارش جهانی پرس از شبکه رادیویی ایران، سیده زهرا صالحی تهیه کننده برنامه «پارسی گویان» بیان کرد: در برنامه پنج شنبه 27 اردیبهشت، در آستانه روز بزرگداشت «خیام نیشابوری» با حضور دکتر محمد جعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی مروری بر اشعار وی خواهیم داشت.


این تهیه کننده رادیویی ادامه داد: ۲۸ اردیبهشت ماه زادروز «حکیم عمر خیام نیشابوری» شاعر، فیلسوف، ریاضیدان، منجم و طبیب مشهور ایرانی و روز بزرگداشت وی می باشد.

«خیام نیشابوری»  شاعر، فیلسوف، ریاضیدان، منجم و طبیب مشهور و از بزرگان علم و ادب اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم است که به قولی در ۲۸ اردیبهشت ۴۲۷ خورشیدی به دنیا آمد. حکیم ابوالفتح عمر بن ابراهیم از آنجا که افکار عمیق فلسفی خود را در قالب رباعیات فصیح درآورد و ابیاتی سرود که نمونه بارزی از فصاحت و روانی و بلندی معنا باشند، به عنوان شاعری خردگرا در سراسر جهان مشهور است.

صالحی افزود: از همین رو با توجه به سالروز بزرگداشت این شاعر بلند نام  دربرنامه 27 اردیبهشت مروری بر اشعار وی خواهیم داشت.

گفتنی است «پارسی‌گویان» به تهیه کنندگی سیده زهرا صالحی و با حضور دکتر محمدجعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی و اجرای حسن همایی پنجشنبه ها ساعت ۱۵:۳۰ از رادیو ایران پخش می شود.

شناسنامه


کدخبر: ۳۵۹۸۰۸
تاریخ: ۱۴۰۳/۲/۲۶     ساعت: ۱۶ : ۲۰
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: هنر و اندیشه       زیرسرویس: هنر و اندیشه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۳ يکشنبه ۶ خرداد
  • ١٨ ذو القعده ١٤٤٥
  • May 26 2024