صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
مدیریت شهری
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش

«جشن جهانی نوروز» در مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران

جشن جهانی نوروز با خوشامدگویی و نوروزخوانی گروه چیکسای به همراه سرنا نوازی و دهل‌نوازی در مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران آغاز شد.

به گزارش جهانی پرس از صداوسیما  از روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، جشن جهانی نوروز با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی،  قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی، معاون گردشگری، معاون صنایع‌دستی و هنر‌های سنتی،  رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی،  سفیر چین،  سفیر کشور تاجیکستان،  سفیر قرقیزستان، مدیر امور اداری و مالی دفتر منطقه‌ای یونسکو، همچنین نمایندگان کشور‌های عضو پرونده ثبت جهانی نوروز و دفتر منطقه یونسکو دیروز در مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران برگزار شد.
در ابتدای مراسم در محوطه باز مجموعه نیاوران آیین بیا به نوروز توسط گروه چیکسای از خراسان شمالی به همراه چوب‌بازی، دهل‌نوازی و سرنانوازی نوازنده لرستانی اجرا شد.
مدعوین در مسیر از نمایشگاه جشن جهانی نوروز و عکس‌های به نمایش درآمده از آیین نوروز در کشور‌های ایران، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکیه، هند، ترکمنستان و عراق دیدن کردند.
بازدید از نمایشگاه عروسک‌های بومی کشور‌های حوزه نوروز از جمله کشور‌های قرقیزستان، تاجیکستان، قزاقستان و ازبکستان  و اجرای کشتی پهلوانی و پذیرایی با شیرینی‌های نوروزی از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

شناسنامه


کدخبر: ۳۲۷۷۵۰
تاریخ: ۱۴۰۱/۱۲/۲۳     ساعت: ۹ : ۵۹
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: هنر و اندیشه       زیرسرویس: هنر و اندیشه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۲ شنبه ۱۲ فروردين
  • ١٠ رمضان ١٤٤٤
  • Apr 01 2023